Ако се плашиш батина, на пример, треба да добијеш батине. Да трчиш да се побијеш с неким и да те тај неко пребије. То ти неће бити тешко, јер чим се плашиш сигурно ће те пребити. То неће да ти буде најпријатније искуство у животу, мислим постоји могућност да ти буде и последње, али ако преживиш биће ти супер. Осим тебе, биће пребијен и страх. Спашће ти окови који те чине мањим од маковог зрна. И видећеш, нећеш престати да се плашиш само батина, престаћеш да се плашиш, такорећи било чега. И схватићеш, сигурно, да није живот драгоцен, него је добар живот драгоцен. Да живи може свако, да живи добро може понеко.
Ако се плашиш да останеш без посла, треба да даш отказ. Одмах. Или да ти то буде прва ствар сутра ујутру. Да даш отказ и да видиш како то јесте страшно, али страшно окрепљујуће. То не важи ако ће мама да те издржава док немаш посао, важи само ако ћеш се наћи у наизглед безизлазној ситуацији. Па ћеш онда да видиш шта си све способан да урадиш у животу, видећеш шта ће све да ти падне на памет. Јер страх те боји полако, неприметно добијаш његове боје, нијансу по нијансу, док ти не постане друга природа. И одмах затим једина природа. Осим тога, не броји се да ли имаш или немаш посао, броји се колика ти је чука. Свака будала може да нађе посао али не може свака будала да да отказ кад се плаши отказа. То могу само они који су супер.
Ја ти ово не пишем зато што сам сигуран да си ти супер. Ја ти ово пишем јер мислим да је много важно да видиш да ли си супер. Па не могу сви да буду супер. Мора неко да буде и без везе. Да нема ових без везе, не би било ни ових супер. Мислим, не би било разлике.
Мени је један супер тип рекао овако – Немој да се расправљаш ни са ким, само му саопшти пресуду. Све последице твог понашања су твоја награда, поштуј их. Претеруј, у свему. Спавај редовно и квалитетно. Нађи неку рибу која ти се баш свиђа, неку што лепо хода, неку што је лепа ујутру. Неку што ће да ти се свиђа и кад те нервира. Или фрајера. Или пса. Или некога већ. Или нешто. И чувај то што си нашао. Клони се сунца од 11 до 5. Претеруј, у свему, док не нађеш меру. Ризикуј здравље, обавезно. Труди се и буди упоран. Дај све од себе. Све од себе је цео универзум. Ти си цео универзум. Кад погледаш себе, кад се стварно погледаш, и кад се видиш, видео си све што има на свету. Нема ничега на овом свету осим тебе.
– Иван Токин „У ваздуху“ за City Магазин. Овај текст оригинално је објављен 23. септембра 2012. године.





