У Кључу је у четвртак навече убијена жена. Са супругом је из Словеније дошла у завичај, да проведу новогодишње празнике. Али, Нову годину није дочекала жива.
Муж ју је у њиховом дому упуцао из ватреног оружја, а потом је полицији “објаснио” да је то “морао да уради”.
Несретна Кључанка је 14. жена у БиХ, која је убијена током 2024. године. Статистике невладиних организација свједоче да годишње, у просјеку, у БиХ 10 жена страда у злочину фемицида.
Ако је судити по тим подацима, који се прикупљају у посљедњих 10 година, на основу медијских објава, година на измаку би могла бити запамћена по црном рекорду.
Подсјећамо, како објашњавају стручњаци и стручњакиње, фемицид је родно засновано убиство, мотивисано осјећајем надмоћи над женама и убјеђењем насилника да располаже животом жене, а тиме и правом да је убије.
У БиХ су жртве фемицида најчешће жене које су трпјеле дугогодишње породично или партнерско насиље. Убиство се, у правилу, дешава када се жена супротстави насилнику, када пријави насиље, када остави насилника или најави да ће то учинити.
Како је у анализи стања људских права жена у БиХ навела новинарка и активисткиња Рубина Ченгић, већина убистава жена је почињена ватреним оружјем.
– У домаћинствима широм БиХ налази се више од милион комада малог и лаког оружја, махом илегалног, а према доступним подацима из судова 35,3 посто случајева фемицида или покушаја убиства жене извршено пиштољима, бомбама или аутоматским пушкама – рекла је Рубина Ченгић на недавно одржаној Годишњој конференцији о стању женских права, које су организовале Женска мрежа БиХ и Иницијатива Грађанке за уставне промјене.
Она је подсјетила на проблем раширености породичног и партнерског насиља, које, ако се не спречава и не сузбија, може довести до фемицида.
– Само у Федерацији БиХ имамо око 2.000 случајева насиља годишње, а за првих шест мјесеци 2024. године само у Кантону Сарајево је било 186 пријава случајева насиља, што је за овако малу земљу страшно – истакла је Ченгићева.
Она је подсјетила да нису ријетки случајеви да је убица, који је починио фемицид, “од раније познат полицији”.
– Када се ради о убицама од раније познатим полицији, адвокати тврде да је одговорна држава, јер је повриједила, односно није заштитла право на живот – поручила је Рубина Ченгић.
Иначе, БиХ је потписница бројних међународних конвенција, између осталих и Истанбулске конвенције, којом се држава обавезала да ће штити жене од насиља и предузимати мјере на сузбијању насиља, преноси Српскаинфо.