Новоизабрани амерички предсједник Доналд Трамп предложио Кита Келога за специјалног изасланика САД за Украјину.
„Са великим задовољством именујем генерала Кита Келога за помоћника предсједника и специјалног изасланика за Украјину и Русију. Кит је имао истакнуту војну и пословну каријеру, укључујући службу на веома осјетљивим позицијама од националне безбједности у мојој првој администрацији. Био је са мном од почетка“, навео је Трамп на друштвеној мрежи „Истина“.
Како је раније јавила ТВ „Фокс њуз“, позивајући се на изворе, изасланик за Украјину ће бити високо позиционирана личност, са великим ауторитетом, са задатком да дође до мирног рјешења за сукоб у Украјини.
Келог је у јуну заједно с Трамповим савјетником Фредом Флајцем изнио план за рјешавање сукоба у Украјини.
Према том плану, прекид ватре ће се заснивати на тренутном стању на фронту.
„Ми говоримо Украјинцима: морате да сједнете за преговарачки сто, ако то не урадите, америчка подршка ће пресахнути“, навели су они.
Према њиховим ријечима, Трамп је позитивно реаговао на план али није познато да ли је сагласан с њим у потпуности.
Ко је Келог
Келог је генерал-потпуковник у оставци и ветеран рата у Вијетнаму.
Дуго је радио у Пентагону на разним дужностима, а био је у згради и када се догодио терористички напад 11. септембра 2001. године.
Тада је на себе преузео команду над подземном комплексом Рејвен Рок које служи као склониште за руководство САД у случају опасности.
Током првог Трамповог мандата био је савјетник за националну безбједност и извршни секретар Савјета за националну безбједност САД.





